COT121PCA 12.1" Water-proof Projective Capacitive 10 points Multi-touch Touch Monitor
Model: COT121PCA
COT121PCA is a 12.1" water-proof projective capacitive 10 points multi-touch touchscreen monitor with hdmi/audio/vga/dvi/usb
MAIN FEATURES
  • LinuxLinux Ready
    Linux is a set of free Unix operating system, which is based on and similar to POSIX and UNIX.
  • OutdoorOutdoor
  • HighHigh brightness
  • SlimSlim
  • touchscreentouchscreen
  • Water-proofWater-proof
    The waterproof kiosks are used for out-door or semi outdoor projects for high end applications.
  • RuggedRugged kiosk
    Rugged kiosk is used for the applications which needs high quality kiosks.
  • MultitouchMultitouch
    Multitouch is the touchscreen with the multi touch points recognition simultaneously.
  • ProjectiveProjective capacitive touch
  • FanlessFanless
  • minimini
    mini is business:more and more items are looking at mini solution
  • Linux Ready
  • Multitouch is the touchscreen with the multi touch points simultaneously.
  • Fanless
    With 12.1" 10 points multi-touch touchscreen a panel seal structure, COT121PCA is ideal for the outdoor water proof touchscreen for mission critical applications. COT121PCA has the HDMI/VGA/DVI video port and a USB touchscreen port. What's more, COT121PCA has also the audio option with two waterproof speakers which can be used with external audio jack or HDMI native audio to provide a handy all-in-one device.
  • Configurations
    • Touchscreen computer: 12.1" COT121PCA Specifications
      Item Parameter
      Model COT121PCA
      Series 12.1" Water-proof, Dust-proof and Compact
      Monitor Dimensions Width: 287.0mm Height: 273.5mm Depth:42.8(without bezel)/45.0mm(with bezel)
      Weight(N.W/G.W) 3.5Kg / 4.3Kg (Approx.)
      LCD Type 12.1 inch WSXGA Color TFT-LCD
      Video Input VGA and DVI, HDMI optional
      Active Area(mm) 246.0mm(H)x184.5mm(V)
      Resolution 1024x768 @ 60 Hz
      Dot Pitch(mm) 0.24825x0.24825
      Direct Input Voltage +12.0VDC(Typ)
      Viewing angle (v/h) 60?70?degree
      Contrast 600:1
      Luminance(cd/m2) 250
      Response Time (Rising/Falling) 6s/6s
      Support Color 16.7M colors
      Backlight MTBF(hr) 50000
      Touchscreen accuracy 4096*4096
      Touchscreen light transmission 92%
      Working Temperature Operating Temp.0 -50 C
      - Storage Temp. -20-60 C
      Working Humidity Operating RH:20%-80%
      - Storage RH: 10%-90%
      OSD on Screen Display language) Simplified Chinese, traditional Chinese, English,
      - French, Italian, Spanish, German, Japanese, Korean
      Mount Interface 1)VESA 75mm and 100mm